Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, İç İşleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın, Ankara ziyaretinde açıkladığı “Adli yardımlaşma, terör suçları ve organize suçlarla mücadele işbirliği” konularında atılan adımların, kamuoyuna açıklanmasını talep etti.

Türkiye’deki AKP – MHP iktidarının devlet terörü uygulayarak oluşturduğu baskıcı totalirer rejimin, kuzey Kıbrıs’a uzanmasını kabul edilemez diyen Salih Sonüstün, “BKP buna imkan sağlayacak her türlü antlaşmaya karşıdır” dedi.

İç İşleri Bakanı Ayşegül Baybars’tan açıklama talep ediyoruz.

KKTC kurum ve vatandaşlarının, Türkiye’de yargılanması için davalar açıldığını hatırlatan Salih Sonüstün, “Anayasamıza aykırı olan bu tür taleplerin önünün açılmasını sağlayacak her türlü karar ve antlaşmalar, Kıbrıs’ın kuzeyinde faşizmin tamamen egemen olmasını sağlayacaktır” dedi.

Kıbrıs’ın kuzeyindeki rejim karşıtı muhalif kesimler baskı altına alınıp, susturulmak istendiğini belirten BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, “Türkiye’nin arka bahçesine dönüştürülen ülkemiz, büyük bir saldırı altındadır” dedi.

“BKP, İç İşleri bakanı Ayşegül Baybars’tan ısrarla açıklama talep etmektedir” diyen Salih Sonüstün, barış ve demokrasi yanlısı güçleri uyanık olmaya çağırdı.