Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan İsviçre’nin Crans Montane kasabasında devam eden Kıbrıs görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ileride ciddi gerginlikler yaratabileceğini belirterek tarafları soğukkanlı hareket etmeye davet etti.
Görüşmelerde önemli ilerlemeler sağlanmış olmasına rağmen özellikle güvenlik ve garantiler başlıklarında tıkanıldığının altını çizen İzzet İzcan,“Bir kez daha dış güçlerin menfaat ve çıkarları Kıbrıslıların geleceğinden önde gelmiştir” dedi. “Türk tarafının tek taraflı müdahale hakkında ısrarı ve 1960 garanti antlaşmalarının değiştirilmesini kabul etmemesi, Kıbrıs Rum tarafının da bu konumdaki ısrarı görüşmelerin kopmasına neden olmuştur” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan “Askersiz ve silahsız bir Kıbrıs’a ulaşılamaması hepimiz için büyük bir kayıptır” dedi.

          Yeni maceralar istemiyoruz.
Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bu konferansın son konferans olduğu şeklindeki açıklamalarının ciddi tehdit ve tehlikeler içerdiğini vurgulayan İzzet İzcan, “Yeni macera arayışları hiç kimseye yarar sağlamaz” dedi.
 “İki toplumun görüşerek aralarındaki çelişkileri uzlaşı yoluyla çözmekten başka çareleri yoktur” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, yaşananları fırsat bilip felaket tellallığı yapan kesimlere itibar edilmemesini istedi.