Birleşik Kıbrıs Partisi Gençlik Meclisi Dışilişkiler Sekreteri Gülşen Erçin, 13 Mart Pazar günü Ankara’da gerçekleşen Özgürlük ve Dayanışma Partisi 8. Olağan Kongresi’ne BKP adına katılarak konuşma yaptı.

Konuşmasına divan ve kongre üyelerini selamlayarak başlayan Erçin, “Bugün her ne kadar burada Birleşik Kıbrıs Partisi adına bulunsam da, Türkiye’de nefes alan halkların mücadelesine sahip çıkan Özgürlük ve Dayanışma Partisi’ni yakından takip ediyor ve bu kürsüde sizden biri olarak bulunuyorum” dedi.

Ben merkezci, hiçleştirilmiş omurgasızlık kültürünü reddedelim.

Kıbrıs, Türkiye ve Ortadoğu’nun mücadele koşullarının, ödenilen bedellerin, kaybedilenlerin ve kazanılanların, gerek emperyalizmin paylaşım kavgası çerçevesinde kördüğüm haline gelen Kıbrıs sorunu, gerekse Amerikan politikalarının son taşeronu AKP’nin hem Kıbrıs’ın kuzeyi’nde hem de Türkiye’de uygulamaya koyduğu neoliberal hegamonyanın farkında olduklarını vurgulayan Gülşen Erçin, “Bize dayatılan ‘ben’ merkezci hiçleştirilmiş omurgasızlık kültürünü reddederek, daha ekolojik, daha eşitlikçi, daha feminist, sınıfsız ve sınırsız bir dünyayı kurmak için hep birlikte uzun bir yol yüreceğiz. Bu yolu yürürken, düzenin egemenlerinden göreceğimiz baskı ve tehditleri göğüslesek dahi, bizim için asıl tehlike birlikte yürüdüğümüz yoldaşlarımız tarafından hayal kırıklığına uğratılmaktır. Bir gün, eğer yürüdüğümüz bu zorlu yolda durup ben ne yapıyorum, kimlerle yapıyorum ve kimler için yapıyorum diye sorgularsanız, kendinize şunu söyleyin: yaşadığımız her türlü hayal kırıklığına ve ihanete rağmen bu gezegeni bizden başka yeniden kuracak bir güç yoktur” dedi.

Direnenler her zaman kazanamaz ancak kazananlar her zaman direnenlerdir.

Konuşmasına devamla, sömürünin, motivasyonumuzdan ve hayal kırıklıklarımızdan bağımsız bir gerçeklik olarak hala daha bu gezegende hüküm sürdüğünü ve bu yolda yürürken yaşayacağımız her tereddüt gezegenin ve insanlığın yok edilmesine bir tuğla daha koyacağını kaydeden Erçin, “Tarihe damgasını vuran yoldaşımız, Che Guevara’nın dediği gibi, direnenler her zaman kazanamaz ancak kazananlar her zaman direnenlerdir. Beni dinlediğiniz için teşekkür eder saygılar sunarım” dedi.