Birleşik Kıbrıs Partisi Merkez Yürütme Kurulu, Türkiye Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ülkemize yaptığı ziyarette ortaya koyduğu tavır ve politikaların, kabul edilemez olduğunu vurguladı.
Çavuşoğlu, taksimci tavırlarını ortaya koymuştur.
“ Mevlüt Çavuşoğlu konuk bir bakandan ziyade, Kuzey Kıbrıs’ın sahibi, sömürge bakanı şeklinde hareket etmiştir “ diyen BKP Merkez Yürütme Kurulu,
“ Sn. Çavuşoğlu Kıbrıs konusunda geçmiş mutabakatları tümden reddederek, ayrı egemen devlet talebi ile taksimci tavrını ortaya koymuştur “ dedi.
Maraş KKTC toprağı değildir.
BKP Merkez Yönetim Kurulu, Maraşın KKTC toprağı iddiasının tamamen hukuk ve gerçek dışı olduğunu dile getirerek, Kıbrıs’ın, Kıbrıs halkına ait olduğunu ve Maraş konusunda alınan 550 ve 789 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararları durduğu sürece, söylenenlerin hiçbir kıymeti harbiyesi olmadığını vurguladı.
Kıbrıslı Türkler rehine olarak tutuluyor.
Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastasiyadis’in ortaya koyduğu Güven Yaratıcı önlemler paketinin tümden reddedilmesinin, Kıbrıslı Türkleri rehine tutan siyasetin devamı olarak gören BKP Merkez Yürütme Kurulu, ilhak siyaseti peşinde koşan AKP iktidarı ve onun yerli işbirlikçilerine karşı verilen mücadeleyi, kararlılıkla sürdüreceklerini vurguladı.