Birleşik Kıbrıs Partisi Kadın Meclisi, bugün ülkemize sığınan 37 Filistinli sığınmacı için hükümeti üzerine düşeni yapmaya, tüm toplumu ise sığınmacılara yardımcı olmaya çağırdı.

BKP Kadın Meclisi Sözcüsü Hediye Yiğiter yaptığı yazılı açıklamada, bugün sabah 8’i erkek, 8’i kadın, en küçüğü 1 aylık bebek olmak üzere 21’i çocuk toplam 37 Filistinli sığınmacının ülkemize sığındığını ve Mülteci Hakları Derneği’ne başvurduğunu belirterek, başta hükümet olmak üzere tüm kurum, kuruluş ve toplumu Filistinli sığınmacılara yardımcı olmaya çağırdı.

Filistinli sığınmacıların en temel ve acil ihtiyaçlarının barınma ve gıda olduğunun altını çizen Hediye Yiğiter, yardımcı olmak isteyenlerin BKP Genel Merkezi ve Mülteci Hakları Derneği ile irtibata geçebileceklerini kaydetti.

Filistinli sığınmacıların güvenli sığınma haklarının, barınma, gıda ihtiyacı, sağlık, eğitim gibi temel insan haklarının güvenceye alınması ve bir an önce karşılanmasını talep eden Hediye Yiğiter, hükümeti göreve çağırdı.

Mülteci Hakları ile ilgili yasal mevzuatın eksik olduğunu vurgulayan Yiğiter, Uluslararası hukukun öngördüğü mülteci hakları ile ilgili yasal mevzuatın bir an önce hayata geçirilmesini talep etti.