Birleşik Kıbrıs Partisi, Sol, Yurtsever ve federal çözüm yanlısı güçlerin ortak bir çatı ve program altında güçbirliğini sağlamaya yönelik çalışmaları çerçevesinde, ÇAĞ-SEN’i ziyaret ederek görüşme gerçekleştirdi.

Görüşme öncesi basına açıklamada bulunan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, toplumun en önemli ihtiyacı olan sol, yurtsever ve federal çözüm yanlısı kesimlerin güçbirliğini sağlamaya yönelik BKP olarak yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını belirterek, tüm bileşenlerin kendi kimliği ve görüşleri ile yer alacağı, ortak bir program ve ortak bir çatıda güçbirliği hedeflediklerinin altını çizdi.

Güçbirliğinin müzakere ve çözüm sürecine destek olmak ve iç politikada demokrasiye, kendi kendini yönetmeye ve sosyal adalete dayalı sivil bir yönetim kurmak için önemli olduğunu kaydeden İzcan, “Güçbirliğinin birleşenleri sokaktada, meydandada ve seçimlerde tek bir liste şeklinde, birlikte hareket edecektir. Belediye seçimlerinde, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sağladığımız başarıyı, parlamento seçimlerinde de tekrarlamayı hedefliyoruz” dedi.

ÇAĞ-SEN’i de oluşturulacak güçbirliğinin önemli bir bileşeni olarak gördüklerini ve izlenecek yol haritasını birlikte belirleyeceklerini vurgulayan İzzet İzcan, ÇAĞ-SEN yetkililerine kabullerinden dolayı teşekkür etti.

ÇAĞ-SEN olarak biz varız.

ÇAĞ-SEN Genel Başkanı Mehmet Davulcu’da basına yaptığı açıklamada, BKP’nin sürdürdüğü güçbirliği çalışmalarını yakından takip ettiklerini ve ortaya koyduğu hedefleri paylaştıklarını belirterek, hedefin Birleşik Federal Kıbrıs ve emeğin hakkı olduğunu ve bu hedef için birlikte yürümeye hazır olduklarını kaydetti.

BKP’nin ortaya koyduğu çerçevede bir güçbirliği oluşturulursa ve seçimlerde dahil her platformda birlikte yürünürse ÇAĞ-SEN’in bundan büyük bir memnuniyet duyacağını, içinde yer alıp katkı koymak için çaba harcayacağını belirten Davulcu, “Federal bir Kıbrıs hedefi olan bir hükümete ihtiyaç vardır. Bu anlamda BKP’nin ortaya koyduğu bu mücadele yöntemini doğru buluyoruz ve biz varız diyoruz” dedi.