Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün,  9 – 11 Kasım tarihleri arasında,  İspanya’nın Bilbao şehrinde yapılan Bilbao European Forum toplantısına katıldı.

Avrupa’daki siyasi gelişmelerin 4 ana başlıkta, Avrupa, Latin Amerika, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinden de temsilcilerin katılımıyla tartışıldığı toplantıda bir konuşma yapan BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, dünyada çalışanlara empoze edilen  Neo-Liberal politikalar sonucu işsizliğin arttığını ve kemer sıkma politikaları ile yoksulluğun önü açıldığına vurgu yaptı. “ Çalışanların sosyal ve demokratik hakları bir bir budanarak güvencesiz çalıştırılmaya adeta prim verilmiştir” diyen Sonüstün, Avrupa’da  milliyetçiliğin artmasının, yabancı düşmanlığını tetiklediğini ve Avrupa’ya yerleşen göçmenlerin sorunlarının  her geçen gün arttığını belirtti.

“ Genelde dünyada özelde ise ülkemizde kadın haklarına saldırılar artarken, kadın hakları savunucularının mücadeleleri de ayni oranda yükselmektedir. Verilen mücadele eşit, özgür, cinsiyetçilikten uzak bir dünya yaratma yolunda önemli ve değerli bir mücadeledir”  diyen Sonüstün, “ Sağ politikalara karşı özgürlükçü, eşitlikçi bir dünya anlayışının gelişmesi için sol politikaların örgütlenmesi önemlidir” dedi.

Dünyada yaşanan ekonomik kriz ve Ankara’nın Kuzey Kıbrıs’a dayattığı TL kullanımından doğan enflasyonist baskının, Kıbrıs’ın kuzeyinde ekonomik anlamda büyük bir çöküntüye sebep olmaya devam ettiğine vurgu yapan Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, “ Tek çıkış yolu barış ve federal Kıbrıs’ın oluşturulmasından geçmektedir. Bu bağlamda iki toplum liderinin BM gözetimi altında yeniden başlayan görüşmelerini desteklemekte ve barış ve Birleşik Federal Kıbrıs’a en erke zamanda ulaşılmasını temenni etmektedir” dedi.