Birleşik Kıbrıs Partisi AKEL’i ziyaret etti. Kıbrıs sorunundaki son siyasi gelişmeler ve doğal gaz konuları hakkında görüş alış verişinde bulunuldu. BKP heyetinde Genel Başkan İzzet İzcan, Genel Sekreter Salih Sonüstün, Dış İlişkiler Sekreteri Ülker Fahri ve Sosyal İşler Sekreteri Münür Özdiren bulundu. AKEL heyetine Genel Sekreter Andru Kibrianu başkanlık yaptı. Toplantı sonrası ortak basın toplantısı düzenlendi.

İki lidere de BM ile işbirliği yapma çağrısında bulunuyoruz.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in yeni bir görüşme sürecini başlatabilmek için temaslar yaptığını, yılsonu hedefini koyduğunu, çıkacak sonuçlara göre görüşmelerin başlatılıp başlatılmayacağına karar verileceğini belirterek, iki lidere de BM ile işbirliği yapma çağrısında bulundu.

Birleşik ortak vatan ancak federasyonla sağlanır.

“Önümüzde iki yol var, ya federal birleşik Kıbrıs kurulacak, ya da ülke konfederasyon,  gevşek federasyon veya iki devletli çözüm adı altında bölünecektir” diyen İzzet İzcan, “BKP, birleşik ortak bir vatan arzulamaktadır, bunu sağlayacak çözüm modeli de federasyondur” dedi.

Kıbrıs sorununun çözümü tek çıkar yoldur.

Zamanın giderek daraldığına işaret eden BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, öncelikle doğal gaz konusunun ortamı gerdiğini, yabancı emperyal güçlerin aktif biçimde sürece dahil olmasından endişe duyduklarını vurgulayarak, “Hangi açıdan bakarsanız bakın, sorunun çözümü tek çıkar yoldur” dedi.

Gevşek federasyon ve gizli görüşmelerle ortamı germeyin.

Kıbrıs Rum toplumu lideri Nikos Anastasiyadis’e  ‘Gevşek Federasyon’ söylemleriyle ortamı germemesi ve Türkiye ile ayrı ve gizli görüşme sürecine girerek, güven bunalımı yaratmaması çağrısında bulunan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, federasyonların siyasi eşitliğe dayandığını hatırlatarak, iki liderin basın üstünden değil, bir araya gelerek, BM ile işbirliği içinde hareket etmesini istedi.