Avrupa Parlamentosu Sol Grubu’nun (GUE/NGL) daveti üzerine Birleşik Kıbrıs Partisi Gençlik Meclisi heyeti, 08-10 Aralık tarihlerinde Brüksel’de temaslarda bulundu.

Brüksel temasları çerçevesinde BKP Gençlik Meclisi heyeti, Avrupa Parlamentosu’nu ziyaret ederek, Avrupa Parlamentosu Sol Grubu’nun toplantılarına katıldı ve AP milletvekilleri ile görüşme gerçekleştirdi.

Bunun yanında, EDON Gençlik Örgütü ile birlikte Belçika İşçi Partisi (PTB) ve Belçika İşçi Partisi Gençliği (COMAC) ile toplantılar gerçekleştiren BKP Gençlik Meclisi heyeti, Kıbrıs sorunu, Belçika’da federasyonun işleyişi ve AB konularında görüş alışverişinde bulundu.

BKP Gençlik Meclisi Eş Başkanı Ahmet Aslım, Avrupa Parlamentosu Milletvekilleri, Belçika İşçi Partisi ve Belçika İşçi Partisi Gençliği ile gerçekleştirilen Kıbrıs sorunu ile ilgili toplantı ve görüşmelerde Kıbrıs sorunu ve gençliğin yaşadığı sorunlar ile ilgili konuşmalarda bulundu.

Kıbrıs sorununda BM parametreleri çerçevesinde erken federal çözüm için kararlı bir şekilde çalıştıklarına vurgu yapan Aslım, müzakere sürecine ve her iki lidere erken çözüm için katkı sunmaya devam edeceklerini kaydetti.

Çözümsüzlük nedeni ile Kıbrıslı Türk gençliğinin geleceğini planlayamadığını, işsizlik ve göçün en büyük sorunların başında geldiğini aktaran Aslım, erken çözüm için uluslararası işbirliği ve dayanışmaya büyük önem verdiklerini, bu nedenle Brüksel’de bulunup temaslar gerçekleştirebilme olanağını sağladığı için Avrupa Parlamentosu Sol Grubuna teşekkür ettiklerinin altını çizdi.