Birleşik Kıbrıs Partisi’nin de gözlemci üyesi olduğu Avrupa Sol Partisi Yürütme Kurulu toplantısı 9-10 Ocak 2015 tarihlerinde Almanya’nın başkenti Berlin’de gerçekleştirildi.

Toplantıya BKP’yi temsilen Dışilişkiler Sekreteri Salih Sonüstün katıldı.

Toplantıda, Yunanistan ve İtalya başta olmak üzere Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşanan ekonomik, sosyal ve siyasal gelişmeler, Avrupa Solu’nun 2015 gündemi, çeşitli sosyal form ve çalışmalar tartışıldı.

BKP Dışilişkler Sekreteri Salih Sonüstün, Kıbrıs, Ortadoğu ve Avrupa’da yaşanan son gelişmeler ile ilgili BKP’nin görüş ve çözüm önerilerini yazılı bir metin ile toplantı gündemine taşıdı. Bunun yanında bir takım  ikili temaslarda da bulundu.

Emperyalizmin Ortadoğu ve ülkemiz üzerinde oynadığı oyunlara dikkat çeken Sonüstün, Mersin Akkuyu’da yapılmak istenen Nükleer Santral konusuna da değinerek Kıbrıs ve bölge için oluşturduğu tehdite dikkat çekti ve Avrupa Sol’undan Nükleer karşıtı mücadele konusunda destek istedi.

Türkiye’nin 30 Aralık’ta sona eren Navtek’in süresini uzatarak Barabaros Hayrettin Paşa gemisinin çalışmalarına devam edeceğini açıklamasının ve gerginlik politikasını tırmandırmasının müzakerelerin yeniden başlamasını berhava ettiğini, Nikos Anastasiadis’in de zaman oynadığını kaydeden Sonüstün,  gerginlik ve zamana oynama politikalarına karşı olduklarını, Kıbrıs’ta erken ve federal bir çözüm için mücadeleye kararlılıkla devam edeceklerini vurguladı.

BKP’nin çalışmaları hakkında da bilgi veren Sonüstün, gerçtiğimiz yerel seçimlerde BKP’nin uzun yıllardır sürdürdüğü ittifaklar politikasının başarılı olduğunu, TDP ve Baraka ile oluşturulan işbirliği sonucu Lefkoşa Belediye seçimlerini ittifak olarak kazandıklarını, Değirmenlik belediyesinde BKP’nin  %10 civarı oy aldığını, Lefke ve Güzelyurt Belediye seçimlerinde BKP’nin ilk kez meclis üyelikleri kazandığını vurguladı.

Avrupa Birliği’nin izlediği neoliberal kemer sıkma ve ekonomik krizin faturasını halklara ödetme politikasına karşı tüm Avrupa Solu’nun ortak mücadelesinin önemine dikkat çeken Sonüstün, halkların ve emeğin Avrupası mücadelesine kararlı bir şekilde devam edeceklerinin altını çizdi.

BKP Dışilişkler Sekreteri Salih Sonüstün, 15 Ocak 1919’da vahşi bir şekilde katledilen Marksist devrimciler, Spartakistler Hareketi ve Alman Komünist Partisi kurucuları Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht anısına 11 Ocak’ta mezarları başında düzenlenecek etkinliğede katılacak ve 12 Ocak Pazartesi yurda geri dönecek.