Konu ile ilgili açıklama yapan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Nedeni ne isterse olsun, silah ve şiddet yolu ile yönetime el koymak halk iradesine yapılan en büyük saygısızlıktır. 15 Temmuz gecesi Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde bulunan bir gurubun, yüzlerce insanın ölümü ve binlerce kişinin yaralanmasına sebep olan darbe girişimi kabul edilemez. Tehlikeli olduğu kadar, Türkiye ve bölge istikrarını tehdit eden bu çılgınlığın başarıya ulaşamaması hepimizi sevindirmiştir” dedi.
BKP bu acayip olduğu kadar, belirsizliklerle dolu olan darbe girişiminin birçok karanlık yanı olduğunu vurgulamakta yarar görür diyen İzzet İzcan, “Öyle anlaşılıyor ki TC  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP hükümeti darbe girişimini önceden haber almış ve gerekli önlemlerini önceden almıştı. Bugün AKP iktidarı tarafından yapılmaya çalışılan, toplu tutuklama ve yargısız infazlarla yıllardır gerçekleştirmeye çalıştığı suni islam ağırlıklı, tek adama dayalı baskıcı rejimi hayata geçirmektir” dedi.

          Kardeş Türkiye halklarının acılarını paylaşıyoruz.
“Türkiye’de demokrasi sorunu vardır ve 15 Temmuz darbe girişiminin bastırılması Türkiye’ye demokrasi ve halk eğemenliğini iade etmiyor. Doğu ve Güneydoğudaki Kürt halkına karşı südürülen iç savaş devam ederken, Türkiye’de yaşamın her alanına karşı yapılan anti-demokratik müdahaleler de acımasızca sürdürülüyor diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Tek çıkar yol halk eğemenliğini hedefleyen demokratik muhalefetin birleşerek Türkiye’yi saray diktatörlüğünden kurtarmasıdır” dedi.
BKP, Türkiye halklarının yanında durmaya devam edecek diyen İzzet İzcan, Türkiye’de yaşananlardan derin üzüntü duyduklarını belirterek, kardeş Türkiye halkının acılarını paylaştıklarını vurguladı.