Gelinen aşamada federal çözüm yanlılarının bir çatı altında bir araya gelmesinin şart olduğuna vurgu yapılan görüşmede, BASIN-SEN’i yapılan ziyaretin esas nedenin, birlikte hareket etme isteği olduğu belirtildi.

Federal çözüm yanlılarının farklılıklarını bir kenara bırakarak, asgari müşterek olan Guterres Belgesi temelinde Federal Birleşik Kıbrıs’ın hayata geçirilmesini sağlamak amacıyla bir araya gelmesinin ve ortak hareket etmesinin kaçınılmaz olduğuna vurgu yapan Sonüstün, “ Kıbrıs’ımızda barış ve çözüme inanan, kalbi Federal Birleşik Kıbrıs için atan her bireyin, sivil toplum örgütünün ve siyasi partinin bir arada durması, her iki lideri de federal çözüme zorlayacak adımları beraber atması ve toplumun çözüm yönünde motive olması açısından elzemdir. Önümüzde iki seçenek vardır. Ya federal çözüm, ya da taksim, elbette bizim tercihimiz federasyondur. Kıbrıs’ta barış ve çözüme inananların da tercihi bu olmalıdır.” dedi.

Sonüstün, çözüme ulaşılması yönünde kaçırılan her fırsatın Kıbrıs’ın kuzeyindeki anti- demokratik ve ayrılıkçı rejime hizmet ettiğine dikkat çekerek, “ Kıbrıs Türk toplumunun varlık, kimlik ve kültürü her geçen gün yok oluşa doğru sürüklenirken, barış ve çözümden yana  yurtseverler olarak oturup olan biteni seyredemeyiz. Bizim esas amacımız, ülkemizi federal bir çatı altında yeniden birleştirmek  barışın, kardeşliğin hakim olduğu bir yurt inşa etmektir” dedi.