Kıbrıs’ın kuzeyi uluslararası hukuk içine girmek, demokratikleşmek ve sivilleşmek zorundadır. Bu da bir çözümle mümkündür. Toplumun çözüme kadar bekleyecek hali kalmamıştır. Demokratik, sivil, insana değer veren bir hukuk devleti olmak için mevcut yapıyı dönüştürecek tedbirlerin alınması şarttır” diyen İzcan, toplumun kendi adına ülkeyi yönetmek için seçtiklerinin kendi aralarında iç hesaplaşma yaşadıklarını, ülkenin gidişatı ve vatandaşın güvenliği için çalışmadıklarını vurguladı.

CTP- UBP hükümetinin anayasayı değiştirecek çoğunluğa sahip olduğunun altını çizen İzcan, “ Eğer istense bu hükümet gerçek bir değişim ve dönüşümün önünü açacak anayasal değişikliği yapacak ve referanduma götürecek güce sahiptir. CTP-UBP hükümetinin ne anayasa değişikliği, ne de  icraat yapmak gibi bir niyeti yoktur. Hükümet olunmasındaki tek amaç kendi partisel menfaat ve çıkarlarını korumaktır” dedi.

“ Kıbrıs’ın kuzeyindeki çürümüş yapının, yozlaşmış siyasetin alternatifi vardır. Bu alternatif   mevcuttur. Birleşik Kıbrıs Partisi barış, demokrasi, sivilleşme ve sosyal devlet anlayışına dayalı, temel insan haklarını benimseyen emeğe saygılı bir hukuk devletinin varlığını arzulayan  insanlarımız için  alternatiftir. BKP, Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşanacak değişim ve dönüşümü sağlayacak güce sahiptir” dedi.