Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan Kıbrıs sorununun konuşulmayan tarafının kalmadığını, artık iş yapma, çözüme ulaşma zamanı olduğunu vurgulayarak, “ Yarım asırdır konuşulan bir sorunun konuşulacak tarafının kalmadığı aşikârdır. Zaman konuşarak vakit kaybetme değil sorunu çözme zamanıdır. Bunun için de ilgili  tarafların özellikle iki toplum liderinin samimiyetle çözüme ulaşmak için çalışması şarttır” dedi.

Birleşik Kıbrıs Partisi olarak taraflar çözüm yönünde olumlu adımlar atmaya devam ettiği sürece görüşme sürecinin başarıyla sonuçlanacağına inandıklarını ifade eden İzcan, “ Her iki tarafta da antlaşma metninin içeriği ne olursa olsun hayır demeye, çözümün önünde engel olmaya şartlanmış, sürer durumu savunan bir kesim vardır. Bu kesim aşırı milliyetçidir ve Kıbrıs’ta Federal bir çözümü istemiyor, siyasi eşitliği içine sindiremiyor” dedi.

Toplumu çözüm ve sonrasına hazırlamalıyız.
Anastasiadis’in Ulusal Konsey’i toplamaktan vazgeçmesinin altında yatan sebebin belli siyasi partilerin Ulusal Konsey’de karar almayı ve bağlayıcı olmayı zorlamaya çalışacakları olduğunu belirterek, her iki taraftaki barış ve çözüm karşıtlarının bu dönemde sürecin önünü kesmek adına olumsuz tavırlar sergileyeceğini ve çözüm karşıtı söylem ve propaganda çalışmalarını artıracağını vurguladı. İzcan, “ Kıbrıs’ta Birleşik federal bir Kıbrıs’ı, ülkemizi yeniden bütünleştirerek, barış, huzur ve güveni sağlayacak bir antlaşmaya ulaşmayı hedefleyen tüm kesimlere bu süreçte çok önemli görevler düşmektedir. Çözüm isteyen kesimler hem lideleri hem de toplumu çözüm için motive etmeli, toplumların çözüm sonrasına adaptasyonu için birlikte çaba harcamalıdır” dedi.

Her iki taraftaki çözüm yanlılarının ortak mücadelesinin kaçınılmaz olduğuna vurgu yapan İzcan, “ İki taraftaki çözüm güçlerine ortak çağrımız gelinen aşamada liderlere destek olmak ve sürecin sorunsuz tamamlanarak yarım asırdır ülkemizin bölünmüş kalmasına neden olan bu sorununun artık  çözüme ulaşmasına yardımcı olmak için birlikte çalışmaktır. Birleşik Kıbrıs Partisi bu noktada üstüne düşeni yapmaya hazırdı dedi