BKP Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, CTP-UBP hükümetinin yolsuzlukları hasıraltı ettiğini belirterek, KIB-TEK, Ercan Havalimanı ve Kumarcılar Hanı inşaatında yaşanan yolsuzlukların üzerine gidilmediğinin altını çizdi.

KKTC Ulaştırma Bakanlığı’nın yapmış olduğu Türkiye’deki iki şirketten 50 ay süreyle 11 Milyon 250 bin dolarlık  T&T Havalimanı İşletmeciliği İnş. Sanayi ve Ticaret Ltd’i denetlemek amacı ile yapılan hizmet alımı anlaşmasının yolsuzluk olduğunu belirten Korkmazhan, Ulaştırma Bakanlığı’nın kendi görevi olan denetim ve kontrol sorumluluğunu, yurt dışındaki iki özel şirketten ihalesiz ve şaibeli bir şekilde hizmet olarak aldığını, bedel olarak 11 Milyon 250 bin dolar gibi astronomik bir miktarın belirlenmesinin, işin içinde rüşvet olduğu ihtimalinide güçlendirdiğini kaydetti.

Diğer yandan Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu’nun, Kumarcılar Hanı inşaatında 2.3 Milyon TL’lik yolsuzluk yapıldığını açıkladığını, bunun açık bir suç duyurusu olmasına rağmen halen soruşturma başlatılmadığını kaydeden Korkmazhan, Kumarcılar Hanı inşaatında büyük bir vurgun gerçekleştirildiğini kaydetti.

KIB-TEK’de yaşanan yolsuzluk ve usulsülükleri bir çok kez gündeme getirip, Başsavcılığa suç duyurusunda bulunmalarına rağmen halen adım atılmadığına dikkat çeken Korkmazhan, “Kuruma sınavsız, mülakat usulü ve partizanca istihdamlar yapılmıştır. Kuruma alınan Led Lamba ve Akıllı Sayaç ihaleleri şaibelidir. Şeffaf ve hukuka uygun yapılmamıştır. 2 adet Dizel Jeneratör alımı için ihaleye çıkılmamıştır. Borçlanma Komisyonu’na gidilmeden çeşitli bankalardan önemli miktarlarda borçlanmaya gidilerek yasalar ihlal edilmiş ve kurum zarara uğratılmıştır” dedi. Kurumu denetlemek isteyen Sayıştay Denetçileri’nin, KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Akim tarafından engellendiklerini hatırlatan Korkmazhan, kurumun çiftlik gibi yönetildiğini kaydetti.

Yolsuzluk hükümeti.

Şeffaflık ve reform diyerek yola çıkan CTP-UBP hükümetlerinin yolsuzluk hükümeti olduğunu belirten Korkmazhan, hükümet ortaklarının birbirlerinin usulsüzlüklerini ve yolsuzluklarını örtbas etmek için anlaştıklarını vurguladı. Korkmazhan, peş peşe ortaya çıkan yolsuzluk iddiaları karşısında Başsavcılığı, Mali Polisi ve Yargıyı göreve çağırdıklarını, aksi halde onlarında sorumluluk altında kalacağını vurguladı.

 

Birleşik Kıbrıs Partisi

Basın Bürosu