Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı izzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada, Birleşik Kıbrıs Partisi olarak Kıbrıs sorununun çözümü konusunda  devam eden görüşmelerin olumlu sonuçlanmasını temenni ettiklerini belirterek, “ Parti olarak sonucun olumlu olması için liderlerin desteklenmesinin şart olduğuna inanmaktayız. Yeni zirve için iyi bir hazırlık yapılması şarttır. Zirvenin başarısı yapılacak olan bu hazırlığa bağlıdır” dedi.

Bulunacak çözümün her iki toplumun menfaat ve çıkarlarını gözetecek bir çözüm olmasının şart olduğuna vurgu yapan İzcan, yarım asırdır devam eden görüşmelerde konuşulmayan hiçbir şey kalmadığını, bundan sonraki adımın sonuca ulaşmak olduğunu ifade etti. İzcan, “ Bu güne kadar çözüme hiç bu kadar yaklaşılmamıştır. Birleşik Federal Kıbrıs Kıbrıslıların ortak çıkarlarını koruyacak ve ülkemizi yeniden birleştirecek tek formüldür. Bu nedenle toplumlar çözüm ve çözüm sonrası oluşturulacak yeni yapıya hazırlanmalıdır” dedi.

BKP liderlerin çözüm yönünde attıkları adımları desteklemeye devam edecektir.
Barış ve çözüm güçlerine gelinen aşamada  önemli görevler düştüğünü belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, 1950’lerden beri devam eden sürecin artık sonuna  geldiğini dile getirdi. İzcan, “ Geçmişte yaşanan acı tecrübeler güvenli bir gelecek kurulmasında önemli rol oynayacaktır. Toplumlar birbirlerinin acılarını paylaşıp anladıkları oranda ülkemizde barış kalıcı olacaktır. Çözüm tüm diğer tafralardan önce Kıbrıslıların çıkar ve menfaatlerinin, toplumsal varlıklarının devamı için kaçınılmazdır. Birleşik Kıbrıs Partisi  toplumlar arası ilişkilerin iyileşmesi için çalışmaya devam edecek,  iki liderin çözüm yönünde attıkları olumlu adımlara destek verecektir” dedi.