Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yeni görüşme sürecinin en erken zamanda başlaması gerektiğini açıkladı. İki taraf arasında var olan sorunların ancak görüşmeler yolu ile giderilebileceği üzerinde duran İzzet İzcan, “En kötü olan karşılıklı suçlamalar ile zamana oynamaktır” dedi.

         B.M Genel Sekreteri Antonio Guterres’in taraflara sunduğu 6 maddelik çerçeve öneriler  görüşme zemini olmalıdır.

Son yapılan Crans Montana zirvesinde tarafların birbirlerine sundukları önerilerin masada olduğunu vurgulayan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, B.M Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Crans Montana’da listelediği 6 maddelik çerçevenin görüşme zeminini olmasının kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

İki taraf da B.M Genel Sekreterine  yeşil ışık yakmalıdır.

Her iki tarafın görüşmelerin başlayabilmesi için B.M Genel Sekreterine yeşil ışık yakması gerektiği üzerinde duran BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, aksi taktirde tüm Kıbrıs’ın belirsiz bir sürece sürükleneceğini belirtti.
“Kıbrıs’ta temel mesele tüm Kıbrıslıların temel insan haklarına saygılı, birlikte, güvenlik içinde yaşayabilecekleri Federal çözüme ulaşmaktır” diyen İzzet İzcan, “Detaylarla uğraşıp  bir birimizi karşılıklı suçlayarak sonuç almak  mümkün değildir” dedi.