Birleşik Kıbrıs Partisi Gençlik Meclisi Eşbaşkanı Özge Efendi yaptığı yazılı açıklamada, 3. Ülkelerde eğitim gören öğrencilere verildiği iddia edilen burslardan bir çok ihtiyaç sahibinin yararlanamayacağını vurguladı. Asgari ücretin 3.2 katı aile gelirinin altında bir gelire sahip olan öğrencilere verilen bursların birçok ihtiyaç sahibi öğrenciyi burs hakkından mağdur bırakan bir kriter olduğunu ifade eden Efendi, “ Burslar, öğrencilerin okuduğu ülkenin ekonomik koşullarına ve öğrencinin başarısına göre verilmedi” dedi. Adaletli ve kimseyi zor durumda bırakmayacak bir burs tüzüğünün hemen hayata geçmesi gerektiğini söyleyen Efendi, hükümeti göreve çağırdı.

 

Güney’de Eğitim Gören Öğrencilere Burs Hakkı Tanınmadı

Özge Efendi, 3. Ülke tanımının “KKTC ve Türkiye dışındaki deniz aşırı ülkeler” olduğuna işaret ederek Güney Kıbrıs’da eğitim gören çok sayıda gencin burs hakkının gasp edildiğini söyledi. Değişen burs tüzüğünün Güney Kıbrıs’da eğitim gören öğrencileri de kapsaması gerektiğini belirten Efendi, anayasanın eşitlik ilkesinin şu an ihlal edildiğini vurguladı.

 

Maksat Dostlar Alışverişte Görsün

Yeni tüzügün neredeyse hiç bir öğrenciye katkı sağlamadığını belirten Efendi. “Hükümet icraat yaptım demek için icraat yapmıştır, değişen burs tüzüğü neredeyse kimsenin burs hakkını iade etmemiştir. Öğrencilerin bursları hala daha gasp edilmektedir” diyen Efendi, öğrencilerin burs hakkının hemen öğrencilere iade edilmesi için her türlü mücadeleyi vermeye devam edeceklerini belirtti.