Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, bu yıl gerçekleşen 8’inci cinayet, ülkenin güvensiz ve yaşanmaz bir hale dönüştüğünün açık göstergesi olduğunu belirterek, yetkilileri acil önlem almaya çağırdı.

Öncelikle, ülkeye girişlerin denetim altına alınması, kimlikle girişin kaldırılması ve kaçak yaşamın önlenmesinin şart olduğunu vurgulayan Salih Sonüstün, “Ciddi önlem almamakta direnen ve yaşananlar karşısında sus pus olan yöneticileri kınıyoruz” dedi.

Ülkemiz yaşanmaz bir yer olmuştur.

“Taciz, tehdit, tecavüz gibi insanlık suçlarının olağan hale geldiği kuzey Kıbrıs yaşanmaz olmuştur” diyen BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, “Şoven ve ayrılıkçı politikaları savunmaya geldiğinde aslan kesilenler nerdesiniz?” diye sordu.

Statükodan kurtularak, normal demokratik bir ülke olmalıyız.

“Kıbrıs’ın kuzeyinin uluslararası hukukun dışında bir yer olması ve yaşanan nüfus patlaması, suç odaklarının burada yuvalanmasına neden olmaktadır” diyen Salih Sonüstün,  statükodan kurtularak, normal, demokratik, çağdaş bir ülkeye ulaşmanın  tek çıkar yol olduğunu vurguladı.

Ülkemizin seçkin sanatçılarından Hasan Işık Özgöçmen’in hunharca katledilmesinden büyük üzüntü duyduklarını belirten BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, katillerin en erken zamanda yakalanarak, adalete teslim edilmelerini istedi.