Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, UBP-DP hükümetinin 11 aylık süre içerisinde7200 kişiye vatandaşlık dağıtması ve Başbakan yardımcısı Serdar Denktaş’ın “7200 kişiyi vatandaş yaptık, gerekirse 27 bini de yaparız” şeklindeki açıklamasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Bugün yapılanın siyasi istismar olduğunu belirten İzzet İzcan, “Halk nezdinde kaybettikleri desteği siyasi etiğe uymayan yöntemlerle kapatmaya çalışıyorlar” dedi.

Mevcut yurttaşlık yasası değişmelidir.
           “Türkiye’deki  AK Parti  hükümetinin talebi doğrultusunda hareket eden UBP-DP hükümeti Kıbrıs Türk toplumunun kimlik ve varlığına karşı saldırıya geçmiştir” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, mevcut yurttaşlık yasasının değiştirilmesini talep etti. Bu yasa yürürlükte olduğu sürece 27 binden çok daha fazla kişinin vatandaş yapılacağını dile getiren İzzet İzcan, yaşananların ikinci bir Hatay yaratma politikası olduğunun altını çizdi.

 

Kıbrıs görüşme sürecini de torpillemeyi hedefliyorlar.
Kıbrıs Görüşmelerinde vatandaşlık başlığının kapanmış olduğunu dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, binlerce yeni vatandaşın masaya gelmesi ile yeni krizlerin ortaya çıkacağını belirtti.

“Bu hükümet bitmiş tükenmiştir” diyen İzzet İzcan, toplumda yarattıkları yıkımın faturasını halka çıkartılmasına izin vermeyeceklerini  söyledi.