CTP- BG Genel Başkanı Mehmet Ali Talat’ın CTP- UBP hükümetini savunurken” ne CTP eski CTP, ne de UBP eski UBPdir” söyleminin sadece CTP ile ilgili kısmının doğru olduğunu belirten İzzet İzcan “ Değişen yalnızca Cumhuriyetçi Türk Partisi yönetiminin siyasi çizgisidir. Onlar da artık en az UBP kadar sistemle bütünleşerek, Neo-liberal politikaları benimsemiş, Türkiye ile ilişkilerde tavizkar bir çizgiye gelerek, teslimiyetçi politikalar izler olmuşlardır. UBP’nin ise yalnızca liderliği değişmiş, Kıbrıs sorununun çözümü, partizanlık,usülsüzlük ve Türkiye ile ilişkiler gibi konularda UBP önceki siyasi duruşunu aynen korumaktadır. Bu iki partinin birbirine yaklaşması CTP’nin değişmesi ile gerçekleşmiştir” dedi.

UBP ile CTP’nin giderek benzeştiğine vurgu yapan İzcan, CTP’nin 90’lı yıllardan bu yana siyasi bir yalpalama içinde olduğunu söyledi. İki partinin siyasi çizgilerinin merkezde buluştuğunu, resmi politikalara uygun davranarak hükümette yer alma hedefi ile şükrancı bir tavır izlediklerini ifade etti.

CTP – UBP Hükümetini halka reform hükümeti olarak yutturmaya çalışıyorlar.

CTP- UBP hükümetinin halka reform hükümeti olarak tanıtılmaya çalışılıp toplumda yanlış bir algı oluşturulmak istendiğine vurgu yapan İzcan, “ Yapacakları reformları takvimleyeceklermiş. Halkımıza aynı aldatmacayı CTP- DP hükümeti döneminde de yapmaya çalışmışlardı. Hiçbir reform projesini hayata geçirmedikleri gibi Kıbrıslı Türklere zaman kaybettirmekten öteye gidememişlerdir. CTP- UBP hükümeti öncekiler gibi tam bir zaman kaybı olacaktır” dedi.