Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada, Kamu Reform Yasa Tasarısı’nın geçiktirildiğini, Siyasi Partiler ve seçim ve halk oylaması yasa tasarılarının ise görüşülmekten vageçildiğini açıklayan Meclis Başkanı Sibel Siber’den, ilgili yasaları geciktirenleri ve yasalaşmasını engelleyenleri açıklamasını talep etti.

“Sn Sibel Siber şikayet ederek sorumluluktan kaçamaz” diyen İzcan, Kıbrıs Türk toplumunun değişim ve şeffaflık istediğini, Meclis Başkanı olarak bunun gereğini yapması gerektiğini kaydetti.

Kamu Reform Yasa Tasarısı’nın iyileştirilerek biran önce yasalaşmasını, kamunun siyasilerin çiftliği olmaktan çıkartılmasını, kamunun hantal ve verimsiz yapısının ortadan kaldırılarak vatandaşa kaliteli hizmet verecek yeni bir yapılanmaya kavuşturulmasını ve kamu çalışanlarına siyaset yasağının kaldırılmasını talep eden İzcan, “Siyasi Partiler Yasa Tasarısı ile Seçim ve Halk Oylaması Yasa Tasarısı’da biran önce yasalaşmalı, anti-demokratik seçim barajı kaldırılmalı, milletvekili transferi yasaklanmalı ve tek seçim bölgesine geçilmelidir” dedi.

Statükolarını korumak için her yolu denemektedirler ancak başarılı olamayacaklar.

Meclis’te uzun zamandır görüşülen Kamu Reform Yasa Tasarısı, Siyasi Partiler Yasa Tasarısı, Seçim ve Halk Oylaması Yasa Tasarısı’nın bugüne kadar yasalaşmamasının sorumlularının başta CTP-BG/DP-UG hükümeti olmak üzere mecliste temsil edilen partiler olduğuna dikkat çeken İzcan, meclis çalışmalarını engelleyenleri protesto etti.

Kıbrıs Türk toplumunun Anayasa Referandumu, Yerel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde verdiği değişim ve adalet mesajını Meclis’te temsil edilen siyasi partilerin görmezden geldiğini ve siyasi manevralar ile statükolarının ömrünü uzatmaya çalıştıklarını vurgulayan İzcan, “Statükolarını korumak için her yolu denemektedirler ancak başarılı olamayacaklar. Halkın değişim istenci karşısında hiçbir şansları yoktur” dedi.