Birleşik Kıbrıs Partisi Merkez Yürütme Kurulu, ülkede artan silahlı saldırıların, KKTC denilen statükonun gerçek yüzünü ortaya koyduğunu açıkladı.
“Daha da vahim olanın, TC Büyükelçiliği’nin mafya hesaplaşmasında arabuluculuk yaptığı iddiasıdır” denilen açıklamada, Bulut Akacan, “Elimizde ses kayıtları var, Elçilikle görüşme yaptık. Elçi “Bunlar benim köylümdür” dediği iddiasıdır denilen BKP MYK açıklamasında, olay hakkında kamuoyuna doyurucu açıklama yapılması talep edildi.
“Polisten önceden koruma istenmesi, Başsavcılığın açılan davayı zorla geri çektirtmesi iddiası ise daha vahimdir” diyen BKP Merkez Yürütme Kurulu, “Demokrasi ve hukukun olmadığı bir yerde bunların yaşanması gayet doğaldır” dedi.
TC Basın Müşavirliğinin, olayı tümden yalanlamasının yeterli olmadığını dile getiren BKP Merkez Yürütme Kurulu, yetkili kurumları göreve davet ederek, konu hakkında gerekirse Meclis soruşturması açılmasını talep eti.
“İddiaların ispatlanması halinde, TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri’nin Türkiye’ye geri çekilmesi istenmelidir” diyen BKP Merkez Yürütme Kurulu, olayın çok ciddi ve vahim olduğunu vurguladı.