Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, ülkede yaşanan ekonomik kriz karşısında aciz duruma düşen UBP-DP-YDP hükümetinin, kendi aralarında kavga ettiklerini belirtti.
Önceki Bakanlar Kurulu toplantısında alınan kararlar uyarınca, elektrik faturalarında ve alkol vergilerinde indirime gidilmesi gerekirken, kendi kararlarını dahi hayata geçiremediğini dile getiren Salih Sonüstün “ Böyle bir hükümetten sorunlara çözüm beklemek, ölü gözünden yaş beklemektir “ dedi.
Başbakan Faiz Sucuoğlunun, meclis çalışmaları devam ederken, Bakanlar Kurulu kararlarını uygulamaya koymayan Maliye Bakanı Sunat Atunu görevden almaya çalıştığını, fakat başaramadığını belirten BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, gelinen aşamada hükümetin tümünün istifa etmesinin en mantıklı hareket olacağını vurguladı.
Kuzey Kıbrısta yaşananlar Ankaranın dayatmalarının bir sonucudur diyen Salih Sonüstün, “ Başbakan ve Maliye Bakanının ekonomik protokolün görüşülmesi gerekçesi ile Türkiyeye çağırılması, yeni talimatların verilmesi ile sonuçlanacaktır “ dedi.
Ankaradaki AKP iktidarının müdahalelerinden kurtulmanın yolunun, Kıbrıs Türk Toplumunun kendi kendini yöneteceği Federal Birleşik Kıbrısa ulaşması ile mümkün olacağını vurguladı.