Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, özelleştirilen Ercan Havalima’nın işletmesini devralan Terminal Yapı ve Taşyapı Ltd ortaklarının gerginlik ve çıkar kavgası içinde bulunduğunu belirterek, ülkenin daha fazla zarara uğramadan özelleştirilmenin iptal edilerek Ercan’ın geri alınmasını talep etti.

DP-UG’nin özelleştirme sürecini durdurarak Ercan’ı geri alacağına dair halka söz verdiğini, ancak bunun gereğini yerine getirmediğini belirten Korkmazhan, “Basına da yansıdığı gibi Terminal Yapı ve Taşyapı Ltd, Ercan’ın işletmesinden milyonlarca dolar gelir elde etmelerine rağmen devlete gereken ödemeleri yapmamışlar ve sözleşmelerde yer alan yükümlülüklerini yerine getirmemişlerdir. Bunun yanında Kıbrıs Türk toplumunun kaynaklarını sömüren bu iki şirket yapmayı tahhüt ettikleri yeni Terminal binası ve pist projesi için Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği’nden vize almamışlarlar” dedi.

20 bin ağacı katledecekler.

Yeni Terminal ve pist projesi için 20 bin ağacın söküleceğini vurgulayan Korkmazhan,  “CTP-BG/DP-UG hükümeti özelleştirme sürecini durdurup Ercan’ın geri almak bir yana imzalanan sözleşmede dahi iyileşmeye gitmemiştir. UBP hükümetinin imzaladığı sözleşmeyi aynen kabul ederek, ekonomik zarar yanı sıra 20 bin ağacın katledilmesine de göz yummuşlardır” dedi.

En azından imzalanan sözleşmede iyileşmeye gidilmiş olsaydı katledilecek 20 bin ağacın kurtarılabileceğini ve Kıbrıslı Türk toplumu adına bir takım geri kazanımların elde edilebileceğinin altını çizen Korkmazhan, CTP-BG/DP-UG hükümetinin tamamen teslimiyetçi davrandığına dikkat çekti.

Korkmazhan, CTP-BG, UBP ve DP-UG’nin, Kıbrıs’ın kuzeyindeki statükodan nemalanma uğruna AKP ve yandaşlarının sömürgeci politikalarına hizmet ettiklerini vurguladı.