Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada, UBP- DP azınlık hükümeti ve bundan önceki hükümetlerin Ankara’nın güdümünde uyguladığı nüfus politikalarının günlük hayatta, eğitim, sağlık ve çalışma hayatında sorunlara yol açtığını belirterek, günlük hayatta yaşanan sorunlar dışında adli suçların her geçen gün sebep olduğunu vurguladı.

“AKP hükümetinin güdümünde uygulanan nüfus ve vatandaşlık politikası Kıbrıs Türkü’nün varlığını ve  iradesini hiçe saymaktadır. Nüfus ve vatandaşlık politikasını yeniden düzenlemek ve insanımızın içinde yaşadığı kaos ve keşmekeşe çare üretmekten aciz bir hükümetle karşı karşıyayız.” diyen İzcan, hükümetin Kıbrıslı Türklerin kaliteli ve güvenli yaşam hakkını hiçe sayarak kendi zümre çıkarlarını korumak için Ankara’nın direktiflerine boyun eğdiğinin altını çizdi.

Kıbrıs Türk toplumunun varlığını ve kimliğini korumak esas görevimizdir.

Yıllardır nüfus politikasının hep aynı yanlış zeminde devam ettiğini belirten İzcan, Kıbrıs’ın kuzeyinde nüfus artışı üzerine kurulan yapının Kıbrıslı Türkleri kendi ülkesinde azınlığa düşürdüğüne,  varlık ve kimliğini yok olma noktasına getirdiğine vurgu yaptı. BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “ İşte bu nedenledir ki çözüm, barış ve demokrasi yanlıları, yurdunu ve insanını seven tüm kesimler kendi zümresel veya partisel çıkarlarını bir kenara bırakarak bu yanlış gidişat karşısında birlikte mücadele yolunu seçmek zorundadır. Birleşik Kıbrıs Partisi yıllardır bu amaçla kararlılıkla çalışmaktadır. Önümüzdeki seçimler demokrasi güçleri için son şans olabilir. Bu noktada tüm demokrasi güçlerine çağrımız, vakit geçirmeden asgari müşterekte buluşularak seçim de dahil her türlü işbirliği için bir araya gelinmesini, yurdumuz ve insanımızın geleceğini, barış, çözüm ve demokrasiyi kendi çıkarlarımızın önüne koyarak en geniş işbirliğinin sağlanması ve alternatif bir siyasal yapının oluşturulmasında birlikte çalışılmasıdır” dedi.