Kıbrıs Türk Eczacılık Öğrencileri İnisiyatifi adına konuşan Çağın Korkmazer, mesafe tüzüğünün ikinci bir göç yasası olduğunu vurgulayarak eczacılık fakültesi öğrencilerinin düşüncelerini BKP Gençlik Meclisi’ne aktardı. Sözlerinde “Göç etmek istemiyoruz, bu yolda bütün gençlik örgütlerine gelin bize destek çıkın diyoruz” diyen Korkmazer, başta BKP olmak üzere diğer örgütlere de çağrıda bulundu.

BKP Gençlik Meclisi Eş Başkanı Ahmet Aslım yaptığı açıklamada, şu anki düzenlemenin kesinlikle yürütmeden kaldırılması gerektiğini belirterek, yeni mesafe tüzüğünün eczacılık fakültesinde okuyan öğrencileri mağdur etmekte olduğunu kaydetti.

Aslım yaptığı açıklamada “YÖDAK, eczacılık fakültelerine onay vermiştir. Devlet ise bu öğrencilerine burs imkânı sağlamaktadır. Şu anda ise fiili olarak eczane açmalarına izin vermemektedir” diye konuştu. Devletin eğitimde planlama yapmakta sınıfta kaldığının altını çizen Aslım, bunun faturasının ise öğrencilere çıkarılmak istendiğini belirtti.

Hükümeti göreve davet eden BKP Gençlik Meclisi Eş Başkanı Ahmet Aslım, mesafe tüzüğünün yeniden düzenlenerek, mevcut eczacılık öğrencilerinin bu tüzükten muhaf tutulmasını talep etti ve BKP Gençlik Meclisi’nin eczacılık fakültesi öğrencilerini desteklemeye devam edeceğinin altını çizdi.