Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün yaptığı yazılı açıklamada Kıbrıs sorununun Federal bir çözümü gerçekleştirmek dışında bir seçeneği olmadığının altını çizerek, “ federal çözüm dışında seçenek olarak halkın önüne konulan politikalar Kıbrıslı Türklerin kimlik ve varlığını yok oluşa sürükleyen maceradan öte değildir” dedi.

Fanatiklerin hedefi görüşme sürecini sabote etmektir.
Birleşik Kıbrıs Partisi’nin çözümün alternatifi olan bir B planı olmadığını, statüko yanlısı milliyetçi şoven gurupların B planı diyerek savunduğu düzenin devamının mümkün olmadığına işaret eden BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, “ Her iki taraftaki milliyetçi ve şoven guruplar görüşme sürecini sekteye uğratmak için enerji sarf etmektedirler. Kıbrıs Rum Parlamentosu’ndan geçen ENOSİS plebisitini kutlama kararı bunun bir göstergesidir. ELAM gibi guruplar ne yazık ki hem kuzeyde hem de güneyde vardır ve bu  gurupların esas amacı devam eden görüşme sürecini manüpüle ederek sabote etmektir” dedi.

Barış güçlerini birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.
Her iki taraftaki çözüm karşıtlarının görüşme sürecini sabote etmelerinin önüne geçecek olanın  iki taraftaki çözüm ve barış yanlısı güçlerin bir araya gelerek ortak söylem ve eylemlerle birlikte mücadele etmesi olduğunu vurguladı. Sonüstün, “ Birleşik Kıbrıs Partisi, çözüm ve barış yanlısı kesimleri çok kimlikli, çok kültürlü, birleşik federal Kıbrıs’ı hayata geçirmek için kararlı bir şekilde mücadele etmeye çağırır” dedi.