Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, ekonomik krizin artarak devam ettiğini, hayatın giderek çekilmez olduğunu ve özellikle emekçilerin kriz karşısında ezilmekte olduğunu belirterek, “ Kapitalizmin ve kötü yönetimin yarattığı krizin bedelini halka ödetmek insafsızlıktır” dedi.

Krizin esas nedeni, yayılmacı ve işgalci bir dış politika izleyen AKP hükümetidir.

“ Yaşananların esas sorumlusu, uyguladığı yanlış politikalarla borca dayalı büyüme hedefini koyan, tüm dünya ile kavga eden, yayılmacı ve işgalci bir dış politika izleyen AKP hükümetidir” diyen İzcan,  böyle devam ettiği sürece TL’deki erimenin artarak süreceğini ifade ederek, esas yapılması gerekenin TC boyunduruğundan kurtulmak olduğunu söyledi.

Emekçiler ve sermaye aynı gemide değildir.

“ Aynı gemideyiz” söylemleri ile bir yere varmanın mümkün olmadığını dile getiren İzcan, emekçilerle sermaye ve elit sınıfın aynı gemide olamayacağını, toplumun önemli bir kısmının krizde hiçbir sorumluluğu olmamasına rağmen ağır şekilde bedel ödediğini belirterek, hükümetin halkı kandırmaktan vazgeçmesini istedi.

Kurtuluş barış ve çözümdedir.

Kuzey Kıbrıs’ta kukla yöneticilere ihtiyaç yoktur diyen İzcan, bir ellerinde şovenizm ve milliyetçilik, diğer ellerinde ise, “ Ne yapalım, elimizdeki imkanlar bu kadar. Önerisi olan varsa söylesin”  söylemleri ile ülkenin yönetilemeyeceğini vurgulayarak gerçek kurtuluşun barış ve demokraside olduğunu belirtti.

“ Sizin aldığınız kararlara bankalar bile uymuyor. Halkı sömürmeye devam ediyor” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, 4’lü koalisyon hükümetini halkı ezecek zamlar yapmaktan vazgeçmeye ve aldıkları kararları hayata geçirecek iradeyi ortaya koymaya çağırdı.