BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Maria Angela Holguin’nin BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs sorunuyla ilgili temsilci olarak atanmasının, görüşmelerin yeniden başlamasına yönelik atılmış olumlu bir adım olduğunu vurguladı.
BM Genel Sekreterinin Güvenlik Konseyine sunduğu raporda, Kıbrıs’ta son dönemde yaşanan olumsuz gelişmelerden bahsetmekte olduğunu dile getiren İzzet İzcan, bu olumsuzlukları aşmanın yegane yolunun sorunun çözümü yönünde insiyatif almaktan geçtiğini belirtti.
Görüşmelerin 2017 yılında Crans Montana’da kaldığı yerden başlamasının önemine vurgu yapan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, görüşme zemininin BM Güvenlik Konseyi kararları temelinde ve Guterres önerileri çerçecesinde olması gerektiğini vurguladı.
“ Birleşik Federal Kıbrıs ana hedeftir “ diyen İzzet İzcan, “ Ülkeyi özgürleştirecek olan bu çerçevede atılacak adımlar olacaktır “ dedi.
İki devletli çözüm adı altında, taksimci politikalarla zaman kaybetmenin, Kıbrıs Türk toplumunun menfaat ve çıkarlarına zarar verdiğini dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, barış yanlısı ilerici güçlerin birlikte mücadele ederek, özgür ve bağımsız Kıbrısa ulaşacaklarını vurguladı.