BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, 15 Temmuz 1974 darbesinin, Kıbrıs’ın tarihine kara bir leke olarak geçtiğini belirterek, faşist yunan cuntası ve onun yerli işbirlikçilerinin gerçekleştirdiği darbeyi kınadı.
“ 15 Temmuz darbesi, 20 Temmuz Türkiye’nin askeri müdahalesini tetiklemiş ve Kıbrıs halkının acılar çekmesine neden olmuştur “ diyen İzzet İzcan, devam eden sürer durumun çözüm olmadığını vurguladı.
Darbe ve 20 Temmuz silahlı müdahalenin, NATO ve Emperyalist güçler tarafından planlandığının altını çizen İzzet İzcan, suni düşmanlıklar yaratarak, Kıbrıslıların birbirlerine düşman kılınmasının, sorunun çözümüne katkı yapamayacağını belirtti.
Kıbrıs sorununun çözümünün BM kararları temelinde federal bir çözümle mümkün olabileceğini dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, bu çerçevede görüşmelerin BM Genel Sekreteri Antonio Gutteres’in ev sahipliğinde Crans Montana’da kaldığı yerden devam etmesini talep etti.
Bunun dışında arayışların yeni maceralara neden olacağının belirten İzzet İzcan, tüm federalist güçlerin birlikte mücadele etmesi çağrısında bulundu.