Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, yaşanan ekonomik krizin temelinin TL kullanımından doğduğunu belirterek, bir an önce Euro kullanımına geçilmesi çağrısında bulundu.
Kıbrıs’ın kuzeyinin, Ankara’nın siyasi ve ekonomik tahakkümü altında olduğunu dile getiren İzcan, “Bu boyunduruktan kurtulmadan, Kıbrıs Türk toplumunun refaha ulaşması mümkün değildir” dedi.
Birtakım çevrelerin ellerinde sihirli ekonomik formül olduğu iddiasıyla piyasaya çıktığını, bunların halkı oyalayıp, yeni hayal kırıklıkları yaşatmaktan başka bir işe yaramadığını dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, barış, demokrasi ve özgürlük kavgasının kararlılıkla verileceğini vurguladı
Sol adına konuşanların, acilen bir araya gelerek ortak bir programla toplumun önüne çıkmasının kaçınılmaz olduğunu dile getiren İzzet İzcan, “Bunu engelleyenleri tarih affetmeyecektir” dedi.
AKP iktidarının, Türkiye’de rant ekonomisine dayalı, üretimi yok eden, devamlı karşılıksız para basan, devalüasyon gerçekleştirerek dış borca dayalı bir ekonomik model uyguladığını belirten İzzet İzcan, “Bunun acısını, onun peşinden sürüklenen Kıbrıs Türk toplumunun emekçi kesimi, her şeyini kaybederek çekmektedir” dedi.
“Artık yeter” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, özgürlük, demokrasi ve barışın tek kurtuluş yolu olduğunu vurguladı.