Birleşik Kıbrıs Partisi, Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaoulis’in yıldönümünde, kendilerini saygı ile andıklarını açıkladı.
BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaoulis’in Kıbrıs’ın içine düştüğü trajediyi önceden görerek engellemeye çalıştıklarını, köy köy gezerek halkı aydınlatmaya çalıştıkları sırada, faşist katiller tarafından katledildiklerini belirterek, ” Açtıkları yolda kararlılıkla ilerlemeye devam edeceğiz” dedi.
Derviş Ali Kavazoğlunun yaptığı son konuşmasında Kıbrıs halkına seslenerek, ” Bu yıkıma son ver, tarihi görevin seni bekliyor, harekete geç, ama bu gün, çünkü yarın belki de çok geç olacak” dediğini hatırlatan İzcan, ” Kıbrıs’ın bu yiğit evlatlarına kulak verilseydi, ülkemiz parçalanmamış, binlerce insanımız yaşamını yitirmemiş olacaktı” dedi.
Gelinen aşamada Kıbrıslı tüm yurtseverlerin bir araya gelerek ortak vatan mücadelesi vermesinin kaçınılmaz olduğunu dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, 27 Nisan’da Cenevre’de gerçekleşecek zirve öncesinde, federal çözüm ve barış mücadelesinin yükseltilmesi çağrısında bulundu.
Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaoulis’in yaşamlarını feda ettikleri mücadelenin sürdüğünü belirten İzcan, ” Bu iki yoldaşımızı saygı ve özelmele anarken, yurdumuz Kıbrıs’a barış ve özgürlüğü getirmek için her türlü fedakarlığı yapmaya devam edeceğimizi vurgulayın” dedi.