Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Kuzey Kıbrıs’ın Türkiye’ye ilhak siyasetinin, yıllardır yürütülen entegrasyon  politikalarının sonucu olduğunu ve giderek Kıbrıs Türk toplumunun varlık ve kimliğini tehdit ettiğini vurguladı.

         Ankara’daki AKP hükümetinin müdahalesi ile federasyon tezinden vazgeçilmesi ve iki devletli çözüm şeklinde ortaya atılan tezlerin, toplumu ilhaka hazırlama hedefi taşıdığını belirten İzzet İzcan, Kıbrıslı Türklerin çoğunluğunun ilhak politikalarını benimsemediğini vurguladı.

         Türkiye’den Kıbrıs’ın kuzeyine nüfus aktararak, demografik yapının bilerek ve isteyerek değiştirildiğini dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Bunun insan hakları adı altında dünyaya yutturulmaya çalışılması kabul edilmez” dedi. “Gelinen aşamada sorunun çözümü aciliyet taşımaktadır” diyen İzzet İzcan, “Çözüm BM kararları temelinde Birleşik Federal Kıbrıs olarak hayata geçmelidir” dedi.

         “Yurdunu seven tüm ilerici ve yurtsever kesimlerin, ortak vatan mücadelesi vermekten başka çıkar yolu yoktur” diyen İzzet İzcan, ilhak karşıtı kesimlere, birlikte mücadele etme çağrısında bulundu.