Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, AB Komisyonu Başkanı Ursula Van Der Leyen’in, “AB olarak Kıbrıs’ta iki devletli bir çözümü asla kabul etmeyeceğiz. Erdoğan’a mesaj gönderildi, bizzat kendim söyledim” şeklindeki açıklamasını selamladıklarını belirtti.
BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Erdoğan’ın 20 Temmuz’da Kıbrıs’a yapacağı ziyaretin önemli olduğunu ve yeni oldubittilerle karşılaşılabileceğine dikkat çekerek, her türlü ayrılıkçı politikalar karşısında top yekün ses vereceklerini söyledi.
AKP- MHP iktidarının kendi çıkarlarını korumak için Kıbrıs’ı bir pazarlık kozu olarak kullandığını dile getiren İzcan, “ Kıbrıs Türk toplumu şantaj unsuru olamaz” dedi.
“Türkiye Gümrük Birliği ve diğer konularda AB’ye karşı olan yükümlülüklerini yerine getirmelidir” diyen İzzet İzcan, halkın Kıbrıs’ın kuzeyindeki AKP temsilcilerinin taksimci söylemlerine itibar etmemesini istedi.
KKTC’nin tanınmasının söz konusu olmadığını dile getiren İzzet İzcan, Maraş ve diğer konularda provokasyonlar yaparak Kıbrıs Türk toplumunun çıkarlarına zarar verildiğini vurguladı.
Geleceğin federal birleşik Kıbrıs’ta olduğunu belirten İzzet İzcan, tüm federalist güçleri bir çatı altında mücadele etmeye çağırdı.