Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, Kıbrıs’ın güneyini ziyaret etmelerinin ciddi gelişmelerin bir ön habercisi olduğunu belirterek, bu ziyaretlerde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşülmemesinin önemli bir eksiklik olduğunu vurguladı.

Başta Doğu Akdeniz’deki doğal gaz aramaları, Maraş’ın açılması ve Kuzey Kıbrıs’taki seçimlerin ardından başlaması beklenen Kıbrıs konusundaki görüşme sürecinin masaya yatırıldığını belirten İzzet İzcan, Kıbrıs Türk tarafının bu hayati konularla ilgili ciddi bir hazırlık yapması gerektiğini vurguladı.

“Doğu Akdeniz’deki doğal gaz arama faaliyetlerine son verilerek diyalog yolunun takip edilmesi kaçınılmazdır” diyen İzzet İzcan, “Güç ve tehdit politikaları ile sonuç almak mümkün değildir” dedi.

Maraş konusunda izlenen şantaj politikası yanlıştır.

Maraş konusunda izlenen şantaj  politikasının yanlış olduğunu dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, hele bunun iç politikada malzeme olarak kullanılmaya çalışılmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından inisiyatif alarak görüşme sürecini başlatacağını açıklamış olduğunu belirten İzzet İzcan, “Maraş ve Doğu Akdeniz’deki gaz konularını bahane ederek süreci havaya uçurmaya çalışmak, Kıbrıs Türk tarafına hiçbir şey kazandırmaz” dedi.

“BKP, federal çözüm sürecini sonuna kadar desteklemeye devam edecektir” diyen İzzet İzcan, Mustafa Akıncı’nın Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmasının hayati önem taşıdığını vurguladı.