Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, katledilişlerinin 55. yıldönümünde Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis’i saygı ile andıklarını belirtti.

Anglo-Amerikan emperyalizminin ve milliyetçi şoven fanatiklerin tüm baskı ve tehditlerine rağmen ortak vatan ve barış mücadelesini kararlıkla sürdüren Kavazoğlu ve Mişaulis’in Kıbrıs’ı bölmeye ant içmiş faşistler tarafından hunharca katlettiklerini vurgulayan İzcan, “  Kıbrıs’ta ki toplumları birbirinden ayırmaya çalışanlara rağmen ortak vatan mücadelesi veren iki halk kahramanının anısı önünde saygı ile eğiliriz” dedi.

“Kavazoğlu ve Mişaulis, köy köy gezip taksime karşı çıktılar. Kıbrıs halkına karşı düzenlenen emperyalist komplolara karşı halkı bilinçlendirip, bağımsızlığı savundular” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “ Kavazoğlu ve Mişaulis’i öldürerek mücadeleyi durdurduğunu sananlar yanılmıştır. Bu gün yüzlerce Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum yurtsever onların açtığı yoldan ilerlemeye devam etmektedir” dedi.

Birleşik Kıbrıs Partisi’nin Kavazoğlu ve Mişaulis’in yıllar önce savundukları değerlere sahip çıkmaya ve onların açtığı yoldan ilerlemeye devam edeceğinin altını çizen İzzet İzcan,” Yeniden birleşme ve federal çözüm mücadelesi kararlı bir şekilde sürdürülecek ve başarıya ulaştırılacaktır” dedi.