Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Crant Montana’da olumsuz sonuçlanan görüşmelerin ardından,  iki liderin de toplumlarına olumsuz mesajlar verdiğini ve geçen sürede gergin ve olumsuz tavırlar izlemeye devam ettiğini vurgulayarak, “ 16 Nisan’da gerçekleşecek liderler yemeği, Kıbrıs sorunun çözüm sürecinin yeniden başlaması ve liderlerden beklenen pozitif ve barışçı adımların atılması açısından büyük önem taşımaktadır” dedi.

“  Haziran 2017’den bu yana her iki lider de barışçı, pozitif dilden uzaklaşmış, bir birini suçlayıcı, toplumlar arası gerginliği artıran söylemlerde bulunmakta ısrarcı olmuşlardır. Birleşik Kıbrıs Partisi olarak bu yaklaşımın iki topluma ve çözüm sürecine olumlu katkı sağlamayacağının altını çizeriz” diyen İzcan, her iki lidere de çağrılarının 16 Nisan’da ve ondan sonra başlaması muhtemel süreçte samimi ve yapıcı olmaları olduğunu söyledi.

Halkı yol ayrımındayız diye kandırmayın. Federasyondan başka seçenek yoktur.

Kıbrıs’ta iki bölgeli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayanan federal bir çözümden başka bir yol olmadığına, bu yolun dışına sapmanın hata olacağına işaret eden İzcan, “ Ne taksim, ne entegrasyon seçenek değildir.  Kıbrıslıların büyük bir çoğunluğu  böyle bir seçeneği, federasyon dışında herhangi bir planı veya ayrılıkçılık, taksim, entegrasyon gibi maceracı, gerçek dışı yolları kabul etmemektedir” diyen İzcan, “ Federasyon tezinden vazgeçeriz, B planı,  C planı devreye girer, yol ayrımındayız  gibi söylemlerin süreci  başlamadan baltalamak ve toplumların çözüm konusundaki umutlarını yok etmekten öteye gitmez” dedi.

Birleşik Kıbrıs Partisi olarak beklentilerinin, her iki toplum liderinin  samimi ve yapıcı bir şekilde masaya oturarak, yarım asrı geçen bir süredir devam eden Kıbrıs sorununu  bitirmeleri olduğunu ifade eden İzcan, “ Yurdumuz Kıbrıs’ın ve Kıbrıslıların esas talebi  barış ve çözüme ulaşılmasıdır” dedi.