Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Türkiye devrimci hareketinin önderlerinden 68 kuşağının temsilcileri Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Deniz Gezmiş’i, idam edilişlerinin 48. yıldönümünde saygıyla andıklarını belirtti.

“ 6 Mayıs 1972’de tam bağımsız Türkiye, özgürlük ve demokrasi mücadelesi veren 3 genç devrimciyi idam ederek Türkiye’deki devrimci hareketi bitireceğini hesaplayan otoriter rejim 3 fidana kıymıştır” diyen İzcan, “ Dünyanın hiçbir yerinde devrimci hareket, önderleri katledilerek sona erdirilemedi. Tam tersine verilen mücadelenin haklılığı kanıtlandı” dedi.

“ Bağımsızlık, demokrasi ve özgürlük mücadelesi bu gün de devam ediyor. Devrimci mücadele başarıya ulaşıncaya kadar devam edecektir” diyen İzcan, “ 1970’li yıllardaki otoriter rejim bu gün hala devam etmektedir. Gazeteciler, Milletvekilleri, Parti liderleri hapsedilerek kralın çıplak olduğu gizlenmeye çalışılmaktadır” dedi.

Türkiye’deki AKP- MHP iktidarının yarattığı otoriter rejimin Kıbrıs’ın kuzeyine yansımasının özgürlüklerin kısıtlanması ve bağımsız yargının ortadan kaldırılma çabası olduğuna vurgu yapan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “ Birleşik Kıbrıs Partisi, demokrasi, özgürlük ve bağımsız yargı mücadelesine kararlılıkla devam etmektedir. Devrimci mücadele başarıya ulaşıncaya kadar da devam edecektir” dedi.