Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Yeşil Barış Hareketi’nin, Teknecik Elektrik Santralinden aldığı yakıt numuneleri tahlil sonuçlarının, insana, çevreye ve makinelere zararlı çıkmasının ibret verici bir durum olduğunu ve derhal gerekenlerin yapılmasını talep etti.
Tüm yakıtlar ayni tankta muhafaza edildiğine göre, son gelen yakıtın temiz olmasının hiçbir anlamı olmadığını dile getiren İzcan, UBP-DP-YDP hükümetine, halkı kandırıp zehirlemekten vaz geçin çağrısında bulundu.
Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’nın, “Ya yüklü bir zammın, ya da açıktan, elden ihalesiz yakıt alınmalıdır” diyerek KIB-TEK’in batacağını ilan etmesinin kabul edilmez olduğunu belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Sn: Arıklı’nın, kendi hükümetinin yönettiği devletin bir kurumu olan, Merkezi İhale Komisyonunu dava edeceğini açıklaması, koalisyon hükümetinin bittiğinin işaretidir” dedi.
“KIB-TEK bilerek ve isteyerek batırılmaktadır” diyen İzzet İzcan, 2019 ve 2021 yılları arası 282 milyon TL zarar edildiğinin açıklanması ve her ay 40 milyon TL zararın devam etmesi, “Gidilecek köyün minarelerini göstermektedir” dedi.
BKP’nin, bu gidişin durdurulmasını talep ettiğini açıklayan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, sorumluların yargı önünde hesap vermesini talep etti.