Birleşik Kıbrıs Partisi, Güney Kıbrıs’ta çalışan emekçilerin, Kermiya geçiş kapısında gerçekleştirdikleri eyleme destek belirtti. BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, insanları eve hapsetmenin çözüm olmadığını, devletin, toplumun temel ihtiyaçlarını karşılamak zorunda olduğunu belirterek, UBP-HP hükümetinin ise bunun tersini yaparak çalışanların maaşlarını kestiğini belirtti.

Servet vergisi adı altında, esas sermaye sahipleri ve bu krizden ekonomik çıkar sağlayan kesimlerden fedakârlık istenmesi gerektiğini vurgulayan İzzet İzcan, “Hani nerede Üniversite, Otel ve Kumarhane patronları, Banka sahipleri, Gıda Şirket sahipleri, başlarını kuma sokmuş krizin geçmesini mi bekliyorlar?” diye sordu.

UBP-HP hükümetinin, sermaye sahiplerine  rica ve minnetle yaklaşmasının kabul edilmez olduğunu dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Düzenin bekçilerinden başka türlü de hareket etmesi  beklenmezdi” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve İki Toplumlu Sağlık Komitesine çağrıda bulunan İzcan, Kıbrıs Rum liderliği ile temasa geçip, birlikte, emekçilerin sorunları ile ilgili çözüm üretmeleri talebinde bulunarak, gerekli çalışmaların bir an önce başlatılmasını talep etti.