Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, BM Genel Sekreterin 5’li gayri resmi konferansın toplanması için faaliyetlere başladığını belirterek, tarafları süreci sıkıntıya sokacak davranışlardan uzak durmaya çağırdı.

         Gündemde olanın BM Güvenlik Konseyi kararlarına uygun, Federal Birleşik Kıbrıs olduğuna dikkat çeken İzzet İzcan, “Gelinen aşamada, sürecin parametrelerini değiştirmeye çalışmak, çözüm çabalarını torpillemek demektir” dedi.

         Kalıcı bölünme kapıyı çalıyor.

         Kıbrıs’ta kalıcı bölünmenin kapıyı çaldığını belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, böyle büyük bir tehlike karşısında, çözüme inanan tüm kesimlerin birlikte hareket etmesini istedi.

         Maraş’ı kullanıp karşı toplumu tahrik ediyorlar.

         Kıbrıs’ın kuzeyinde ilhak hayalleri kuran, Maraş konusunu kullanarak karşı toplumu tahrik eden kesimlerin, büyük bir hata içerisinde olduğunu dile getiren  BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Yıllar süren çözümsüzlük ve acıdan sonra, yeni maceralar peşinde koşmak hiç kimseye fayda sağlamaz” dedi.

         “BKP, Kıbrıs’ın bir barış adası olması için, toplumlar arası diyalog ve dayanışmanın önemini bir kez daha hatırlatmakta yarar görür” diyen İzzet İzcan, çözüme ulaşmak için, barış ve federal çözüm yanlılarını birlikte hareket etmeye çağırdı.