Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, ülkemizi ziyaret eden TC Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, egemen eşitlik temelinde iki devletli çözüm talebini ortaya koymasının kabul edilmez olduğunu, görüşme sürecini başlamadan bitireceğini belirtti.

            “Türkiye’deki AKP iktidarı, Kıbrıs’ta Osmanlının fetih ve ilhak siyasetlerini hayata geçirmeye çalışmaktadır” diyen İzzet İzcan, “BM kararlarını yok sayan bir zihniyetle karşı karşıyayız” dedi.

            TC Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın,  KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil’i hedef  göstermesinin, çözüm yanlısı güçlere karşı duyduğu nefreti ortaya koyduğunu belirten İzzet İzcan, “BKP,  KTÖS ve onun Genel Sekreteri Şener Elcil’in yanında durmaya devam edecektir” dedi.

            “KKTC Cumhurbaşkanlığı makamına, AKP iktidarının müdahalesi ile oturtulan Ersin Tatar’ın davranış ve konuşmaları, Kıbrıs Türk toplumunu utandırmaktadır” diyen İzzet İzcan, yağ ve şükran çekerek, Kıbrıs Türk toplumunun kimlik ve varlığının korunamayacağını vurguladı.

            Kendi halkını başkasına şikâyet eden ve bundan medet uman bir Cumhurbaşkanı ile  karşı karşıya olduğumuzu dile getiren İzzet İzcan, federal çözüm yanlısı kesimlerle  güçlerini birleştirerek, barış mücadelesine devam edeceklerini belirtti.