Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Güney Kıbrıs’ta, KKTC bayrağını yakan Rum faşist ELAM örgütünün, kendinden bekleneni yaptığını, dünyadaki bütün faşist örgütlerin birbirlerinden farkları olmadığını belirterek, faşizme ve faşistlerin tümüne karşı olduklarını açıkladı.

Milliyetçilik ve fanatizmin tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğunu vurgulayan İzzet İzcan, “Ulusal semboller üzerinden, karşı toplumu tahrik edip provokasyon  yapmak, ülkemiz üzerinde emelleri olan emperyalist güçlere hizmet eder” dedi.

Kıbrıs’ın Kuzeyinde de geçmişte Türk faşistler tarafından bayrak yakma ve ırkçı eylemler gerçekleştirildiğini hatırlatan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Yaşananlar karşısında suskun kalan ve faşistlerin arkasını sıvazlayanların, bugün aslan kesilmesi kabul edilemez” dedi.

“Kıbrıs’ın geleceği barış ve halkların kardeşliğindedir” diyen İzzet İzcan, “BKP, nerden ve kimden gelirse gelsin her türlü faşizan ve ırkçı eylemlere karşı çıkmaya devam edecektir” diyerek, “Birleşik Federal Kıbrıs’ın, tek çıkar yol olduğunu vurgulamakta yarar görür” dedi.