Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, UBP- HP hükümetinin böylesi bir dönemde dahi siyasi hesaplarla milliyetçilik ve şovenizm peşinde koşmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

“ İnsanımız bir yandan sağlık endişesi diğer yandan da ekonomik sıkıntılarla boğuşmaktadır. Hükümet, toplumun kaygı ve sıkıntılarını giderecek adımlar atmak yerine siyasi kavgalarla gündem değiştirmenin peşindedir” diyen İzcan, “  Kıbrıslı Türklerin UBP- HP hükümetinin kendi aralarındaki kavga ve çok başlılığına tahammülü kalmamıştır” dedi.

“ Sürecin başladığı ilk günden buyana sağlık çalışanlarının ortak görüşü acil olarak bir Pandemi Hastanesi’ne ihtiyaç duyulduğu, ilaç ve ekipman ihtiyacının bir an önce giderilmesinin şart olduğudur” diyen İzcan, “ İster Güney Kıbrıs’tan ister Avrupa Birliği’nden ister Türkiye’den gelsin gelecek tıbbi malzeme, ilaç ve ekipmana ihtiyacımız olduğu ortadadır. Hal böyleyken toplum sağlığını hiçe sayarak siyasi kaygılar peşinde koşmak topluma ihanettir” dedi.

“ Başbakan Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın girişimleri ile Güney Kıbrıs’tan tedarik edilen ilaçların KKTC’ye yasal olmayan yollardan getirildiğini söyleyerek, Cumhurbaşkanı’na açıkça kaçakçı demiştir. Israrla da bu söyleminden geri adım atmamaktadır. BKP olarak Sn. Tatar’ı bu talihsiz açıklamalarından dolayı kınarız” diyen İzcan, “ Söz konusu toplum sağlığıdır. Siyasi hesaplarınızı artık bir kenara bırakın” dedi.

“ Birleşik Kıbrıs Partisi, UBP- HP hükümetini bir an önce toplumun sağlık ve ekonomik endişeleri ve sıkıntılarına çözüm üretmeye çağırır” diyen İzcan, “ Hükümet esas işini yapsın, topluma karşı sorumluluklarını yerine getirerek toplumsal mutabakata uygun hareket etsin” dedi.