Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan 26 Haziran Cuma günü AKEL Baf Örgütü tarafından Baf Neoapolis Üniveristesi’nde düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Konferansta yaptığı konuşmada, Kıbrıslıların bundan sonraki süreçte Kıbrıs sorununun çözümü ve ülkenin federal bir çatı altında birleştirilmesi ile ilgili samimiyetlerini ortaya koymalarının önemine vurgu yapan İzcan, “Bizler, hem Kıbrıslı Türkler hem de Kıbrıslı Rumlar yeterince acı çektik. Her iki taraftaki milliyetçi ve şoven unsurlar yurdumuzun bütünlüğüne, birlikte yaşama inanan yurtseverleri katlettiler. Geçmişte yaşanan acıların tekrarlanmaması bizim elimizde. Esas karar vermemiz gereken geçmişin acılarının tekrar yaşanmasını isteyip istemediğimizdir” dedi.

1967 yılında kendi köyü olan Larnaka’da ki Köfünye köyünde yaşadığı deneyimlerden bahseden İzcan, “1967 yılında İlkokula giden bir çocuktum. Bir sabah uyandığımızda karşımızda 8-10 bin kişilik ordusuyla Grivası gördük. Aramızdan bazılarını öldürdüler. Kadın ve çocukları bir kampa götürdüler ve orada tuttular. Etrafımıza benzin döküp bizi beklettiler. Benzer uygulamalar 1974 yılında Kıbrıslı Rumlara karşı da uygulandı. 1974’ten önce biz Kıbrıslı Türkler 1974’te de Kıbrıslı Rumlar yeterince acı çektik. Şimdi bundan sonrası için aynı trajik olayları yeniden yaşamak isteyip istemediğimize karar verip ona göre hareket etmeliyiz” dedi.

Ortak geleceğimizi birlikte şekillendirelim.

Doğru olanın Birleşik Federal Kıbrıs’ın oluşturulması ve barış ve çözümün sağlanması için samimiyetle hareket edilmesi olduğuna vurgu yapan İzcan, “Her iki toplum da barış ve çözüme ulaşılması ve yurdumuzun yeniden birleşmesi için samimiyetle çalışmalıdır. Bize düşen çocuklarımıza barış ve huzur dolu bir gelecek bırakmaktır” dedi.

BKP’nin Kıbrıs’ı yeniden birleştirecek ve Kıbrıslıların yeniden kardeşçe bir arada yaşayacağı bir çözüm için kararlı mücadelesine devam edeceğine dikkat çeken İzcan, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların geleceğinin ortak olduğunu ve ortak geleceklerini birlikte şekillendirmeleri gerektiğinin altını çizdi.