Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin,  kuzey Kıbrıs’taki örgütlenmesinin yasalara aykırı olduğunu belirterek bu konuda girişim üstleneceklerini açıkladı.

         KKTC Siyasi Partiler yasasında, yabancı bir ülkenin siyasi partilerinin ülkede temsilcilik açabileceklerine ilişkin bir düzenleme bulunmadığını, Dernekler yasasında ise spor, sağlık, çevre ve engellilere yönelik eğitim faaliyetlerini yürütmek amacıyla dernek kurulabileceğini ancak bu derneklerin mevcut bir siyasi partinin adını, amblemini, rozetini ve benzeri işaretleri kullanmasını yasakladığını belirten İzzet İzcan, AKP Gençlik Örgütü gibi örgütlenmelerin yasadışı olduğunu vurguladı.

         Yasadışı örgütlenmeler konusunda suskun kalan yöneticilerin de suç işlediğini dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, işlem yapılmaması durumunda bu yöneticiler hakkında  suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

         Kökü dışarıda bulunan bu tür örgütlenmelerin, ülkede huzuru bozduğunu, başka ülkelerin menfaatleri doğrultusunda faaliyet yürüttüklerini dile getiren İzzet İzcan, suç işleyen bu tür örgütler karşısında sessiz kalmanın ileriki dönemde çok daha büyük sıkıntılar yaratacağını vurguladı.