Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada, Ercan Havalimanıyla ilgili kontrolörlük usulsüzlüğünün mimarı olan Ulaştırma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun istifa edip, hesap vermesi gerektiğini belirterek, “Sn Ertuğruloğlu demagojiye sarılarak yada konuyu çarpıtmaya çalışarak sorumluluktan kaçamaz” dedi.

Yüksek Yönetim Denetçisi Emine Dizdarlı’nın, Ercan Havalimanı için kontrolörlük hizmeti alınması ile ilgili yayınladığı raporun ibretlik olduğunu ve yaşanan yasadışılığı belgelediğini kaydeden İzcan, “Sn Tahsin Ertuğruloğlu’nun istifa etme ve hesap verme gibi bir düşüncesi olmadığını söylemesi kabul edilemezdir. Bu aşamada görev Başbakan Ömer Kalyoncu’ya düşmektedir. Sn Kalyoncu, yaşanan yasadışılığı aklama gayreti içerisine gireceğine, Sn Ertuğruloğlu’nu görevden alarak,  yaşananların hesabının sorulması için gerekeni yapmalıdır” dedi.

Reform değil yolsuzluk hükümeti.

Reform diyerek yola çıkan CTP-UBP hükümetinin, her geçen gün yeni bir yolsuzluğunun ve usulsüzlüğünün ortaya çıktığını belirten İzcan, Ercan’da yaşanan yasadışılığın yanısıra, Kumarcılar Hanı inşaatında, Piyangolarda ve KIB-TEK’de yaşanan hukukdışılıkların  hasıraltı edildiğini kaydetti.

İzcan, yolsuzluk bataklığına saplanan CTP-UBP hükümetinin istifa ederek halka gidilmesinin şart olduğunu vurguladı.