Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, polisin dün akşam CTP Parti Meclisi Üyesi ve CTP Lefkoşa İlçe Yönetim Kurulu üyesi Bengül Gargınsu’nun evine baskın yaparak Gargınsu’yu “Yasa dışı cemiyete ait kitap bulundurma” iddiası ile gözaltına alıp daha sonra mahkeme tarafından gözaltı süresinin iki gün daha uzatılmasını eleştirerek, “Kıbrıs’ın kuzeyinde düşünce ne zamandan beri suç olmuştur? Ne zamandan beri kitap okuduğu gerekçesi ile insanlar tutuklanmaya başlanmıştır?” diye sordu.
TC ve KKTC İçişleri Bakanlıkları arasında imzalanan “Suçların Önlenmesi ve Ülkeye Giriş Çıkışlarda Sakıncalı İnsanların Tespitine Yönelik İşbirliği Protokolü”nün içeriğinin, “Türkiye’deki baskıcı yönetimin, Kıbrıs’ın kuzeyinde sakıncalı gördüğü herkesin, terör propagandası yapıyor gerekçesi ile tutuklanmasını içeriyor” diyen Salih Sonüstün, “ İçişleri Bakanı Bayabars bu protokolün ülke güvenliğini sağlama açısından önemli olduğuna inandığını söylemişti. Sn. Gargınsu kitap okuyarak ülke güvenliğini tehlikeye mi attı” dedi.
Bengül Gargınsu’nun tutuklanmasının, Türkiye’de uygulanan baskıcı rejimin Kıbrıs’ın kuzeyini de biçimlendirme çabalarının bir sonucu olduğuna vurgu yapan Sonüstün, “ Önce Afrika Gazetesi, sonra ülkede öğrenci olarak bulunan bir genç şimdi de bir siyasi partinin, üstelik hükümette bulunan bir siyasi partinin yönetim kadrosundan bir kadın düşündükleri, okudukları ve eleştirdikleri için suçlu muamelesi görüyor. Kıbrıs’ın kuzeyinin gittiği nokta endişe ve acı vericidir” dedi.
Başbakan Tufan Erhürman’a,“Eşitlik, özgürlük, insan hakları ve demokrasiye inandığını iddia eden ve hükümetin başı olan bir partinin başkanı olarak inşa edeceğinizi söylediğiniz yeni KKTC bu mudur?” diye soran Sonüstün, hiçbir demokratik ülkede göz göre insan hakları bu şekilde aleni ihlal edilemez. Kitap okuyor diye tutuklanamaz. Ve demokrasiye inandığını iddia eden bir başbakan da buna seyirci kalamaz ” dedi.