Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün yaptığı yazılı açıklamada, Birleşik Kıbrıs Partisi olarak Kıbrıs sorununun çözümü konusunda Cenevre’de devam eden görüşmelerin olumlu sonuçlanmasını temenni ettiklerini belirterek, “ Parti olarak sonucun olumlu olması için liderlerin desteklenmesinin şart olduğuna inanmaktayız. Bu noktada BKP olarak her iki toplum liderine çağrımız yapıcı hareket etmeleri yönündedir” dedi.

Çözüm iki toplumun menfaat ve çıkarlarını gözetmelidir.
Gerçekleşecek çözümün her iki toplumun menfaat ve çıkarlarını gözetecek bir çözüm olmasının şart olduğuna vurgu yapan Sonüstün, yarım asırdır devam eden görüşmelerde konuşulmayan hiçbir şey kalmadığını bundan sonraki adımın sonuca ulaşmak olduğunu ifade etti. Sonüstün, “ Bu güne kadar çözüme hiç bu kadar yaklaşılmamıştı. Bu süreç, Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum toplumları için çözüm yönünde önemli bir noktadır.  Birleşik Federal Kıbrıs, Kıbrıslıların ortak çıkarlarını koruyacak ve ülkemizi yeniden  birleştirecek tek formüldür. Bu nedenle her iki toplum  çözüm ve çözüm sonrası oluşturulacak yeni yapıya hazırlanmalıdır” dedi.

Toplumlar birbirlerinin acılarını paylaşıp anladıkları oranda ülkemizdeki barış kalıcı olacaktır.
 İki toplumdaki barış ve çözüm güçlerine gelinen aşamada çok önemli görevler düştüğünü belirten BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, 1950’lerden beri devam eden sürecin artık sonuna gelinmesinin zamanının geldiğini dile getirdi. Sonüstün, “ Geçmişte yaşanan acı tecrübeler güvenli bir gelecek kurulmasında önemli rol oynayacaktır. Toplumlar birbirlerinin acılarını paylaşıp anladıkları oranda ülkemizde barış kalıcı olacaktır. Birleşik Kıbrıs Partisi  toplumlar arası ilişkilerin iyileşmesi, güvenin yeniden tesisi için kararlılıkla çalışmaya devam edecektir” dedi.